browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Podróż w Bieszczady

Posted by on 4 października 2017

Podróż w Bieszczady to druga wycieczka finansowana ze środków programu Fundusz Inicjatyw społecznych w ramach realizacji projektu „Pozytywnie zakręcona integracja w Buchcicach”. Tym razem nasi uczniowie pod opieką rodziców i nauczycieli mieli okazję poznać Beskidy Wschodnie.

Naszą wyprawę po tej dzikiej krainie rozpoczęliśmy udając się drogą prowadzącą na Komańczę do miejscowości Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej. Stąd wyruszyliśmy w podróż słynną bieszczadzką ciuchcią do stacji Balnica. Po podróży trwającej prawie dwie godziny wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do schroniska pod Małą Rawką, znajdującego się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Słoneczna pogoda pozwoliła nam podziwiać widoczne stąd lasy prezentujące się w jesiennej szacie oraz charakterystyczne dla tego regionu połoniny wraz z najwyższym szczytem Bieszczadów – Tarnicą (1 346 m. n.p.m.). Aktywny dzień zakończyliśmy wypoczynkiem w bazie noclegowej na terenie miejscowości Polańczyk, gdzie czekał na nas ciepły posiłek oraz ognisko w chacie grillowej.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy śniadaniem i wykwaterowaniem z ośrodka. Każdy z zachwytem podziwiał wspaniały krajobraz rozpościerający się z naszych okien – Jezioro Solińskie wraz z kompleksem leśnym. Solina stała się naszym kolejnym celem – to tu w blasku słońca podróżowaliśmy statkiem, słuchając bieszczadzkich szant. Mieliśmy również okazję spacerować po zaporze, trzymającej w ryzach ponad pięćset milionów metrów sześciennych wody! Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek oraz smaczny obiad, po którym udaliśmy się do Ustrzyk Dolnych, gdzie czekała na nas lekcja muzealna. W Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego poznaliśmy podstawowe informacje z dziedziny geologii Karpat, geomorfologię, hydrologię, klimat i gleby Bieszczadów. Największe wrażenie zrobiła na nas ekspozycja ukazująca bogactwo fauny i flory tego regionu. Wędrując przez układ pięter roślinno-klimatycznych występujących w Bieszczadach, poznaliśmy przyrodę piętra pogórza i krainy dolin, lasów regla dolnego oraz położonych powyżej górnej granicy lasu połonin. Plastyczny model bieszczadzkiego lasu przykuł uwagę wszystkich uczestników naszej wycieczki. Trudno było oderwać wzrok od fascynujących ekspozycji owadów, płazów, gadów, ptactwa, a przede wszystkim drapieżników zamieszkujących tutejsze lasy. Po tej niezwykłej lekcji przyszedł czas na powrót do domu.

Nasza wyprawa była nie tylko wspaniałym sposobem na poznanie bogactwa bieszczadzkiego regionu, ale również (a może przede wszystkim!) stała się okazją na integrację – zespołów klasowych, rodziców i nauczycieli.

dsc_0141

Opracowanie: mgr Katarzyna Gawron- Sajdak

Comments are closed.