Siódmego czerwca bieżącego roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się w „podróż w czasie” do Masteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Nasza wycieczka była podzielona na trzy etapy.
Pierwszy etap to spotkanie w pracowni ceramicznej, w której dzieci mogły same wykonać prace z gliny. Pan prowadzący zajęcia zaproponował dzieciom wykonanie kubka. To naprawdę była fajna zabawa: wałkowanie gliny i wyciskanie wzorów. Te piękne kubki musiały niestety zostać w pracowni. Dotrą do szkoły dopiero po wypaleniu ich w ceramicznym piecu, który ustawiony jest w pracowni.
Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego. Zobaczyliśmy jak wyglądało miasteczko pod koniec XIX wieku. Oglądaliśmy repliki domów mieszczańskich, ratusza i remizy strażackiej. Dzieci szczególnie zaciekawiła stara apteka, zakład fotograficzny, krawiecki, fryzjerski, szewski, poczta, sklep, cukiernia. Każdy mógł zobaczyć jak pracowali dawniej rzemieślnicy.
Trzecia część wycieczki przebiegła w plenerze. Skansen położony jest w pięknym rozległym parku. Idąc alejkami zwiedzaliśmy stare zabudowania gospodarcze, kurną chatę, stary dwór, cerkiew. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła szkoła sprzed II wojny światowej. Zobaczyły wystrój dawnych klas, dyscyplinę, fartuszki szkolne i posłuchały ciekawych opowieści pań przewodniczek. Ta czerwcowa wycieczka oraz piękna pogoda pozwoliły nam przenieść się na chwilę w odległą, ale jakże ciekawą przeszłość. Mimo dużego wysiłku i ogromnego upału humory nam dopisywały i udało się zrealizować plan naszej wycieczki. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Buchcic.
Opracowanie: mgr Dorota Kajmowicz