Kilka dni temu zakończyliśmy realizację projektu „Historia zatrzymana w kadrze… – edycja 2018” finansowanym ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. 10 czerwca odbył się w Domu Kultury uroczysty finał projektu, którego koordynatorem było stowarzyszenie Synergia. Na uroczystym podsumowaniu uczennice Natalia Cetera oraz Roksana Jeske dokonały prezentacji działań grupy projektowej, w skład której wchodzili uczniowie klasy VIII. Prezentacji towarzyszył film przygotowany przez uczniów, przedstawiający podjęte przez cały rok działania projektowe.
Bardzo miło wspominamy ten rok, ponieważ zaczął się wycieczką do Dębna i Tarnowa. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt.: „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” oraz poznaliśmy rezydencję Jakuba z Dębna herbu Odrowąż. Na pewno każdy z uczestników pamięta przejmującą legendę o warkoczu pięknej Tarłówny i straszącym tam nocami duchu. Drugim punktem wyjazdu było zwiedzanie Tarnowa, pierwszego niepodległego miasta w Polsce.
Niedługo później przystąpiliśmy do realizacji kolejnego zadania. Przeprowadziliśmy wywiad z Tadeuszem Węgrzynem, 88-letnim mieszkańcem miejscowości Buchcice, który jest naocznym świadkiem męczeńskiej śmierci patrona naszej szkoły, sierżanta Armii Krajowej Józefa Siwaka „Waligóry”. Pan Węgrzyn opowiedział nam także, jak wyglądała nasza miejscowość za czasów jego młodości. Nasz wywiad ukazał się w formie artykułu w lokalnym miesięczniku „Kurier Tuchowski” w numerze 2/2019. Bardzo cieszymy się z tej publikacji.
Wzięliśmy także udział w prelekcji historycznej „Pierwsze niepodległe” wygłoszonej przez cenionego historyka, członka Polskiego Towarzystwa Historycznego i Kapituły Obchodów 100-lecia Niepodległości w Tarnowie, pana Zbigniewa Mirosławskiego. Pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat okoliczności odzyskania niepodległości w regionie tarnowskim. Przygotowaliśmy także wystawę okolicznościowych pocztówek, biorących udział w konkursie plastycznym. Cieszymy się z sukcesów naszych kolegów, Natalki oraz Maksymiliana, których prace zostały wyróżnione.
Mieliśmy okazję zdobyć nowe umiejętności z zakresu fotografii oraz obróbki komputerowej zdjęć dzięki ciekawym warsztatom, poprowadzonym przez pana Grzegorza Skrzyniarza. Zajęcia przyniosły nam wiele frajdy, a zdobytą wiedzę będziemy wykorzystywać na co dzień.
Do kolejnych naszych zadań należało odnajdywanie i opisywanie starych zdjęć oraz dawnych sprzętów domowego użytku, które znaleźliśmy w naszych domach. Przygotowaliśmy wystawę starych sprzętów, którą zatytułowaliśmy „Historia zatrzymana w starych przedmiotach”. Dowiedzieliśmy się do czego służyły te przedmioty oraz jak działały. Nasi młodsi koledzy także chętnie odwiedzali naszą wystawę.
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w projekcie. To był miło spędzony czas, pełen ciekawych doświadczeń, zdobywania nowych umiejętności oraz pogłębienia wiedzy o naszej małej ojczyźnie.
uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą